Szanowni Państwo,
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie w ramach akcji profilaktycznej dotyczącej wszawicy „Samo umycie włosów nie wystarczy” przekazuje materiały edukacyjne z zakresu profilaktyki wszawicy.
Z uwagi na wciąż aktualny problem występowania wszawicy oraz niedostateczny brak świadomości wśród społeczeństwa na temat jak skutecznie radzić sobie z tymi pasożytami i jak prawidłowo postępować w przypadku zdiagnozowania wszawicy przekazujemy materiały w formie elektronicznej:
– plakat „Co lubią wszy”
– plakat „Wszystko o wszawicy”
– ulotka „Wszystko o wszawicy”
– prezentacja dla rodziców
– link do artykułu na stronie internetowej PSSE w m.st. Warszawie
https://www.gov.pl/web/psse-warszawa/wszawica–samo-umycie-wlosow-nie-wystarczy
Szanowni Państwo,
W wyniku przeprowadzonej procedury brokerskiej, jak co roku, konsorcjum brokerskie – Marsh i Supra Brokers informują, że na dobrowolne ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży szkolnej w roku 2023/2024, najkorzystniejszą ofertę złożyła InterRisk TU S.A. Niniejszym przesyłamy i rekomendujemy ofertę InterRisk TU S.A. jako najkorzystniejszą. Do ubezpieczenia mogą przystąpić dzieci i młodzież z Waszych placówek, pracownicy tych placówek oraz dzieci pracowników placówek oświatowo – wychowawczych m.st.Warszawy. W celu przystąpienia do ubezpieczenia i szczegółowego zapoznania się z dokumentacją prosimy:
Wskazówki dla rodzica
- PEWNOŚĆ – przedszkole to codzienność Twoja i dziecka. Dziecko musi o tym wiedzieć. Dlatego dobrze przemyśl decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola i jeśli to zrobisz, bądź pewny swojej decyzji, konsekwentny i stanowczy.
- NOBILITACJA – uczęszczanie do przedszkola oznacza, że dziecko staje się dojrzalsze. Mów o przedszkolu i osobach w nim pracujących z sympatią, buduj atmosferę zaufania i przyjaźni.
- SAMODZIELNOŚĆ – należy ją wspierać, aby dziecko czuło się pewnie.
- POŻEGNANIE – krótkie i serdeczne, może być z rytuałem pożegnalnym. Jeśli dziecku łatwiej rozstać się z tatą lub babcią i jest taka możliwość, warto z niej skorzystać.
- UŚMIECH – sprawi, że dziecko poczuje się raźniej.
- SŁOWNOŚĆ – jeśli coś dziecku obiecujemy, dotrzymujmy słowa, dzięki temu zwiększamy jego poczucie bezpieczeństwa.
- RELAKS – po dniu spędzonym w przedszkolu dziecko potrzebuje spokoju i odpoczynku, bliskości i rozmowy z ukochanym rodzicem.
- PAMIĄTKA Z DOMU – jeśli nie jest to niezgodne z zasadami panującymi w przedszkolu, przygotuj wraz z dzieckiem coś, co będzie dla niego łącznikiem między domem i przedszkolem, np. ulubiona zabawka, zdjęcie rodziny itd.
- KSIĄŻECZKI – pozwolą dziecku zapoznać się z przedszkolem i panującymi w nim zasadami, a także słownictwem, które będzie słyszał w placówce.
- PIOSENKI I WIERSZYKI – ich znajomość sprawi, że Twój malec nie będzie czuł się obco w nowym miejscu.
- JASNE I PRZYSTĘPNE ODPOWIEDZI NA PYTANIA – przedszkole jest dla Twojego dziecka nowością, na pewno ma wiele pytań. Wysłuchaj ich i staraj się odpowiedzieć na nie konkretnie i prostymi słowami.
- ROZMOWA – pracownicy przedszkola są dla dzieci, ale też dla Ciebie. Zawsze chętnie z Tobą porozmawiają pod warunkiem, że nie opiekują się w tym czasie dziećmi.
Mili Państwo,
w momencie powierzenia dziecka naszej opiece proszę o pobranie, wypełnienie, wydrukowanie i podpisanie poniższych druków.
- Zapoznałem/am się z Procedurą Organizacji opieki w przedszkolach/oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę, w tym w przedszkolach specjalnych i specjalnych oddziałach przedszkolnych, od dnia 18 maja 2020 r. do odwołania.
……………………………………………………………………
Data/podpis rodzica/opiekuna prawnego
- Zapoznałem/am się z procedurą podejrzenia zakażenia u pracownika/rodzica/opiekuna prawnego/dziecka uczęszczającego do przedszkola/szkoły podstawowej organizującej oddziały przedszkolne prowadzonej przez m.st. Warszawę, w tym do przedszkola specjalnego i specjalnego oddziału przedszkolnego, koronawirusem SARS-COV-2 (dalej: koronawirus)
…………………………………………………………………
Data/podpis rodzica/opiekuna prawnego
- Zapoznałem/am się z procedurą postępowania prewencyjnego pracowników oraz rodziców/opiekunów prawnych dzieci uczęszczających do przedszkola/szkoły podstawowej organizującej oddziały przedszkolne prowadzonej przez m.st. Warszawę, w tym do przedszkola specjalnego i specjalnego oddziału przedszkolnego w czasie zagrożenia epidemicznego
…………………………………………………………………….
Data/podpis rodzica/opiekuna prawnego
- Zapoznałem/am się z organizacją i zasadami obowiązującymi w Przedszkolu nr 57 „Grochowiaczek” w okresie zagrożenia epidemicznego obowiązującymi od dnia 18 maja 2020 r.
…………………………………………………………….
Data/podpis rodzica/opiekuna prawnego
ZGODA NA POMIAR TEMPERATURY CIAŁA DZIECKA
Wyrażam zgodę na czas trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na badanie temperatury ciała mojego dziecka …………………………………………………………………………………………………
(imię i nazwisko dziecka)
codziennie przed przyjęciem mojego dziecka do przedszkola/szkoły oraz w trakcie jego pobytu w placówce.
Powyższa zgoda ma na celu realizację przez placówkę działań prewencyjnych i zapobiegawczych, związanych z ogłoszonym stanem epidemii.
………………………………
podpis rodzica/opiekuna prawnego
PROCEDURA
postępowania prewencyjnego pracowników oraz rodziców/opiekunów prawnych dzieci uczęszczających do przedszkola/szkoły podstawowej organizującej oddziały przedszkolne prowadzonej przez m.st. Warszawę, w tym do przedszkola specjalnego i specjalnego oddziału przedszkolnego w czasie zagrożenia epidemicznego
Procedura obowiązuje od dnia 18 maja 2020 r.
- Cel
Celem procedury jest określenie zasad postępowania prewencyjnego w celu ograniczenia zagrożenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na terenie przedszkola/szkoły podstawowej organizującej oddziały przedszkolne.
- Zakres procedury
Procedurę należy stosować w każdym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa, w związku
z występującym zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-COV-2, wywołującym chorobę COVID-19.
- Osoby odpowiedzialne za wdrożenie procedury
Dyrektor przedszkola/szkoły podstawowej organizującej oddziały przedszkolne prowadzonej przez m.st. Warszawę.
- Postanowienia ogólne.
- Wszystkie osoby dorosłe wchodzące na teren przedszkola/szkoły podstawowej zobowiązane są do dezynfekcji rąk – zgodnie z instrukcją zamieszczoną przed wejściem do przedszkola/szkoły podstawowej.
- W związku z koniecznością podjęcia działań prewencyjnych w celu ograniczenia zagrożenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na terenie przedszkola/szkoły podstawowej wprowadza się obowiązek prewencyjnego pomiaru temperatury u:
- wszystkich pracowników wykonujących pracę na terenie placówki,
- dzieci korzystających z zajęć na terenie przedszkola/szkoły podstawowej
po uzyskaniu zgody rodziców/prawnych opiekunów.
- Pomiaru temperatury u pracownika i dziecka dokonuje się dwukrotnie w ciągu dnia.
W przypadku pracownika przed rozpoczęciem pracy oraz po upływie połowy dziennego czasu pracy, w przypadku dziecka przed rozpoczęciem pobytu oraz w porze południowej. - Pomiaru dokonuje osoba wyznaczona przez dyrektora przedszkola/szkoły podstawowej.
- Pomiaru temperatury należy dokonywać, w miarę możliwości, termometrem bezdotykowym.
W przypadku braku takiego urządzenia, zwykły termometr należy myć i dezynfekować po każdym użyciu. - Osoba dokonująca pomiaru temperatury musi mieć założone rękawiczki jednorazowe oraz osłonę twarzy (przyłbicę lub maskę).
- W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury u pracownika lub dziecka, osoba dokonująca pomiaru temperatury obowiązana jest niezwłocznie poinformować o tym dyrektora przedszkola/szkoły podstawowej. Zgłoszenie, o którym mowa powyżej powinno mieć formę ustną – poprzez zgłoszenie w rozmowie bezpośredniej lub drogą telefoniczną.
- W przypadku zbadania u pracownika temperatury powyżej 37,5°C (potwierdzonej
w dwukrotnym badaniu) dyrektor przedszkola/szkoły podstawowej podejmuje następujące działania:
- pracownik, u którego stwierdzono podwyższoną temperaturę zaprzestaje wykonywania pracy i unikając kontaktu z innymi osobami przechodzi do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia;
- zachowując bezpieczną odległość, przeprowadza wywiad z pracownikiem i zaleca pracownikowi kontakt z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia;
- do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy;
- o wynikach badania, przeprowadzonego przez lekarza, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora przedszkola/szkoły.
- W przypadku zbadania u dziecka temperatury powyżej 37,5°C (potwierdzonej
w dwukrotnym badaniu) dyrektor przedszkola/szkoły podstawowej podejmuje następujące działania:
- dziecko, u którego stwierdzono podwyższoną temperaturę, pod opieką nauczyciela lub pracownika obsługi przydzielonego do oddziału przechodzi do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia;
- dyrektor przedszkola/szkoły podstawowej kontaktuje się z rodzicami dziecka/prawnymi opiekunami i informuje ich o wynikach pomiaru temperatury oraz o innych niepokojących objawach zaobserwowanych u dziecka;
- rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są niezwłocznie odebrać dziecko
z przedszkola/szkoły podstawowej i skonsultować stan zdrowia dziecka z lekarzem; - do czasu przyjazdu rodziców/prawnych opiekunów dziecko przebywa
w wyznaczonym odizolowanym pomieszczeniu pod opieką nauczyciela lub pracownika obsługi; - o wynikach badania przeprowadzonego przez lekarza rodzice/opiekunowie prawni niezwłocznie informują dyrektora przedszkola/szkoły podstawowej.
- Każdy pracownik może ponownie poddać się pomiarowi temperatury ciała w razie uzasadnionej potrzeby.
- W przypadku zaobserwowania u pracownika lub dziecka innych objawów chorobowych stosuje się działania opisane w pkt. 8 i 9.
- Pracownik w razie zauważenia u siebie w czasie pracy objawów chorobowych typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy, bóle mięśni niezwłocznie informuje o tym dyrektora przedszkola/szkoły podstawowej, który podejmuje działania opisane w pkt. 8.
- Pracownicy z objawami choroby nie mogą przychodzić do pracy.
- Instrukcja pomiaru temperatury – załącznik nr 1 do procedury – Instrukcja bhp pomiaru temperatury termometrem elektronicznym.
- Zalecenia dla wszystkich pracowników i osób przebywających na terenie przedszkola/szkoły podstawowej.
- Zobowiązuje się pracowników przedszkola/szkoły podstawowej do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych oraz reżimu sanitarnego.
- Pracodawca zapewnia pracownikom środki ochrony osobistej – maseczki/przyłbice, rękawiczki, fartuchy z długim rękawem – w zależności od wykonywanych zadań.
- Przed rozpoczęciem pracy obowiązkowo pracownik poddaje się pomiarowi temperatury.
- Zewnętrzni dostawcy mają obowiązek nosić na terenie przedszkola/szkoły podstawowej maseczki lub przyłbice oraz rękawiczki jednorazowe.
- Konieczne jest dezynfekowanie rąk przez osoby dorosłe po wejściu do budynku oraz w trakcie wykonywania pracy i opieki nad dziećmi. Dozowniki z płynami do dezynfekcji rąk umieszczone są w miejscach niedostępnych dla dzieci.
- Instrukcja bezpiecznego użytkowania środków ochrony indywidualnej chroniących przed czynnikami biologicznymi (maski/rękawice) oraz instrukcja higieny rąk stanowi załącznik nr 2 do procedury,
- Pracownicy zobowiązani są myć ręce m.in.:
- przed rozpoczęciem pracy;
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia (ugotowana, upieczona, usmażona);
- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną;
- po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji;
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa;
- po jedzeniu, piciu;
stosując się do instrukcji i/lub plakatów umieszczonych w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.
- Pracownik stosuje ochronę twarzy podczas kichania/ kaszlu (w rękaw ubrania przy łokciu) oraz unika dotykania oczu, ust i nosa. Nie podaje się ręki podczas powitania.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych może jednocześnie przebywać tylko jedna osoba. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
- Należy zadbać o czystość ciągów komunikacyjnych.
- Przynajmniej raz dziennie należy dezynfekować powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, ramy leżaczków, krzesła, stoliki oraz inne powierzchnie i przedmioty często dotykane.
- Zabawki i inne sprzęty w salach dla dzieci należy myć i/lub dezynfekować nie rzadziej niż raz dziennie.
- Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta środka do dezynfekcji ze szczególnym zwróceniem uwagi na czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń czy przedmiotów.
- W przypadku wydawania posiłków z kuchni należy zachować bezpieczny 1,5 metrowy odstęp pomiędzy osobą wydającą i odbierającą. Przy braku takiej możliwości,
w pomieszczeniu powinna przebywać jednocześnie tylko jedna z tych osób. - Dostawcy żywności zobowiązani są złożyć oświadczenie, że stosują zasady reżimu sanitarnego.
- Dostawcy posiłków dostarczają posiłki w pojemnikach jednorazowych.
- Przy organizacji żywienia szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych.
- Wszystkie naczynia, sztućce, z których korzystają dzieci i pracownicy przedszkola należy myć z zmywarce w temperaturze minimum 60°C z użyciem detergentu. Jeżeli jest to niemożliwe należy stosować sztućce jednorazowe.
- Kontakty pomiędzy poszczególnymi pracownikami powinny być ograniczone do minimum pozwalającego na wykonywanie zadań służbowych i odbywać się
z zachowaniem 1,5 m odległości. - Jeśli w przypadku pracowników kuchni nie jest możliwe zapewnienie, w odniesieniu do stanowisk pracy, ww. odległości należy stosować środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
- Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz pracownikami sprawującymi opiekę nad dziećmi.
- Zalecenia dla nauczycieli i pracowników obsługi przydzielonych do oddziałów przedszkolnych
- Nie organizuje się wyjść poza teren placówki (np. spacer do parku).
- Należy usunąć z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki.
- W miarę możliwości każde dziecko powinno jedynie korzystać z przydzielonych mu kredek, mazaków, pędzli itp.
- Salę, w której przebywają dzieci, należy wietrzyć przynajmniej raz na godzinę.
- Należy dbać o to, aby dzieci często i regularnie myły ręce, np. przed posiłkiem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z placu zabaw lub przynajmniej co 2 godziny.
- Przygotowując dzieciom miejsce do spania, należy zachować dystans pomiędzy leżaczkami, a po zakończeniu odpoczynku, zdezynfekować je.
- Zajęcia i zabawy należy prowadzić w miarę możliwości, z zachowaniem odległości między dziećmi i pracownikami.
- Dzieci, pod nadzorem nauczycieli, mogą korzystać z placów zabaw należących do przedszkola/szkoły podstawowej. Zajęcia na placu zabaw należy tak organizować, aby dzieci z innych oddziałów (grup) nie kontaktowały się ze sobą.
- Wyjścia dzieci z poszczególnych oddziałów (grup) na plac zabaw planuje się
z zachowaniem przerwy przeznaczonej na dezynfekcję elementów dotykowych, sprzętu
i zabawek. - Jeżeli nie ma możliwości zapewnienia codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw, należy go wyłączyć z użytkowania i oznaczyć taśmą zabezpieczającą przed używaniem.
- Nie należy angażować do pracy z dziećmi osób powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi. Osoby powyżej 60 roku życia wykonują inne czynności służbowe wskazane przez dyrektora przedszkola/szkoły podstawowej (np. nauczanie zdalne dla dzieci pozostających w domu).
- W miarę możliwości do oddziałów przedszkolnych (grup) przyporządkowani są ci sami nauczyciele i pracownicy obsługi.
PROCEDURA
postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika/rodzica/opiekuna prawnego/dziecka uczęszczającego do przedszkola/szkoły podstawowej organizującej oddziały przedszkolne prowadzonej przez m.st. Warszawę, w tym do przedszkola specjalnego i specjalnego oddziału przedszkolnego, koronawirusem SARS-COV-2 (dalej: koronawirus)
Procedura obowiązuje od dnia 18 maja 2020r.
- Cel
Celem procedury jest określenie zasad postępowania w przypadku wystąpienia podejrzenia zakażenia, u pracownika/rodzica/opiekuna prawnego/dziecka uczęszczającego do przedszkola/ szkoły podstawowej organizującej oddziały przedszkolne, koronawirusem SARS-COV-a lub w przypadkach kontaktu z osoba zakażoną.
- Zakres procedury
Procedurę należy stosować w każdym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej organizującej oddziały przedszkolne prowadzonej przez m.st. Warszawę.
- Osoby odpowiedzialne za wdrożenie procedury
Dyrektor przedszkola/szkoły podstawowej prowadzonych przez m.st. Warszawę.
- Postanowienia ogólne
- Do pracy powinny przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Przez niepokojące objawy rozumie się:
- wysoką temperaturę,
- ból głowy i mięśni,
- ból gardła,
- kaszel,
- duszność i problemy z oddychaniem,
- uczucie wyczerpania,
- brak apetytu.
- Pracownik, który mógł narazić się na zakażenie koronawirusem poza przedszkolem/szkołą podstawową, powinien zgłosić ten fakt dyrektorowi.
- Rodzic/prawny opiekun dziecka, które mogło narazić się na zakażenie koronawirusem poza przedszkolem/szkołą podstawową, powinien zgłosić ten fakt dyrektorowi przedszkola/szkoły.
- W placówce należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku wystąpienia objawów chorobowych.
- Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady
– tel. 606 108 040. - Przemieszczając się do szpitala lub do domu po podejrzeniu wystąpienia zakażenia, należy zrezygnować ze środków komunikacji publicznej.
- Podejrzenie zakażenia zaobserwowane poza miejscem pracy
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownicy nie powinni stawiać się w pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, o podejrzeniu zakażenia koronawirusem.
- Do czasu otrzymania pomocy należy odizolować się od innych osób.
- Nie należy zgłaszać się samemu do placówek służby zdrowia bez wcześniejszego uzgodnienia.
- Pracownik o zaistniałej sytuacji niezwłocznie informuje dyrektora przedszkola/szkoły podstawowej.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika lub dziecka uczęszczającego do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej podczas przebywania w placówce
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy:
- niezwłocznie odsunąć go od pracy,
- wstrzymać przyjmowanie dzieci do przedszkola/szkoły podstawowej,
- powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń – tel. 606 108 040,
- powiadomić o zaistniałej sytuacji burmistrza dzielnicy, gdyż może zaistnieć konieczność zamknięcia placówki przez powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną.
- W przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy:
- niezwłocznie odizolować je w wyznaczonym do tego miejscu, zapewniając opiekę,
- poinformować o zaistniałym fakcie rodzica/opiekuna prawnego i zobowiązać go do niezwłocznego odebrania dziecka,
- wstrzymać przyjmowanie dzieci do przedszkola/szkoły podstawowej,
- powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń – tel. 606 108 040,
- powiadomić o zaistniałej sytuacji burmistrza dzielnicy, gdyż może zaistnieć konieczność zamknięcia placówki przez powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną.
- Należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek, dostępne na stronach: gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik lub dziecko podejrzane
o zarażenie koronawirusem, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.). - Należy ustalić listę osób (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w pomieszczeniach, w których przebywała osoba z objawami zakażenia.
- W przypadku, gdy powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna w trakcie konsultacji nakaże odesłanie osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem transportem indywidualnym do domu, osoba powinna oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu lub wydzielonym obszarze, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie jej od innych osób. Zaleca się na czas oczekiwania na transport, zapewnić pracownikowi jednorazową maseczkę i rękawiczki.
- Dalsze kroki postępowania w przypadku pracowników i dzieci przebywających w grupie, w której zaistniało podejrzenie zakażenia koronawirusem należy ustalić z właściwą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- Postępowanie w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie
- Definicja KONTAKTU obejmuje:
- każdego pracownika przedszkola i szkoły podstawowej/rodzica/opiekuna prawnego dziecka pozostającego w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metry przez ponad 15 minut,
- rozmowę z osobą zakażoną twarzą w twarz przez dłuższy czas,
- każdą osobę mieszkającą w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora.
- Osób z kontaktu NIE uważa się za zakażone, jednak prewencyjnie zaleca się:
- pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji – codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
- poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
- jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zauważone zostaną objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) – należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
- Pozostali pracownicy placówki nie są zobowiązani do podejmowania szczególnych środków ostrożności. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, poddane zostaną kwalifikacji w zależności od rodzaju tych objawów przez służby sanitarne.
- Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą pracownicy, powinna zostać podjęta we współpracy ze służbami sanitarnymi.
- Postanowienia końcowe
- W przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem pracownika/rodzica/ opiekuna prawnego/ dziecka dalsze postępowanie powinno być ustalone z właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną. W związku z tym, dyrektor przedszkola/szkoły podstawowej jest zobowiązany do ścisłej współpracy
i wykonywania zaleceń służb sanitarnych. - W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów (wymienionych w części
IV ust.2) bezzwłocznie należy powiadomić telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w m.st. Warszawie, ul. Jana Kochanowskiego 21, 01-864 Warszawa
telefon dyżurny – 606 10 80 40 (alarmowy) w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem
oraz 505-342-009; 698-107-933; 884-697-317; 699-834-426; 501-127-338; 606-165-090; 604-135-225
Telefon Dyżurnego Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego: 502 171 171
w przypadku nasilonych objawów zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego – najbliższy oddział w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ul. Wołoska 137 w Warszawie tel. 22 508 20 20
Wojewódzki Szpital Zakaźny, ul. Wolska 37 w Warszawie tel. 22 335 52 61
CAŁODOBOWA INFOLINIA NFZ W SPRAWIE KORONAWIRUSA – 800 190 590
Ważne telefony
W razie pogorszenia stanu zdrowia tel.: 999 lub 112
Główny Inspektorat Sanitarny tel.: 22 536 13 00
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w m.st. Warszawie tel.: 22 310 79 00
Narodowy Funduszu Zdrowia tel.: 800 190 590
Kuratorium Oświaty tel.: 22 551 24 00
Biuro Edukacji tel.: 22 443 35 11
Wydział Oświaty i Wychowania Dzielnicy Praga Południe tel.: 22 443 55 13
Rzecznik prasowy Dzielnicy Praga Południe, tel.: 22 44 35 469
] Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r. poz. 1078, 1287, 1680, 1681, 1818, 2197 i 2248 oraz z 2020 r. poz. 374
OŚWIADCZENIE RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
- Świadomie i dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Organizatora moich danych osobowych oraz danych osobowych mojego dziecka (w zakresie imienia i nazwiska, wieku, grupy przedszkolnej) zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, z późn. zm.) dalej jako RODO, w celach związanych z przeprowadzeniem Konkursu Fotograficznego „Przy rodzinnym stole” zgodnie z jego Regulaminem.
- Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z treścią Regulaminu Konkursu fotograficznego „Przy rodzinnym stole”, który rozumiem i w pełni akceptuję.
- Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2018.1191) oraz zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a RODO wyrażam zgodę na: nieodpłatne, nieograniczone czasowo i terytorialnie utrwalenie, wykorzystywanie, rozpowszechnianie i zwielokrotnianie w dowolnej formie, za pośrednictwem dowolnego medium, np. serwis społecznościowy Facebook, strona internetowa, przez Organizatora pracy konkursowej mojego dziecka (w celach promocyjno-informacyjnych oraz dokumentujących działalność placówki, wynikających z jej zadań statutowych w ramach świadczonych usług w zakresie edukacji). Jednocześnie wyrażam zgodę na dokonanie przez Organizatora lub osoby trzecie działające w jego imieniu zmian i modyfikacji obrazu pracy konkursowej mojego dziecka, polegających wyłącznie na jego obróbce graficznej z zastrzeżeniem, że te zmiany i modyfikacje nie mogą w żaden sposób zniekształcać pracy konkursowej mojego dziecka.
Zgoda na wykorzystanie obrazu pracy konkursowej ma charakter dobrowolny.
…………………………………………………………….
…………………………………………………………….
data i czytelne podpisy rodziców / opiekunów prawnych
Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych uczestników
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, z późn. zm.) dalej jako RODO, Organizator Konkursu informuje, że:
- Administrator danych osobowych
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o celach i środkach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych i danych osobowych Pani/Pana dziecka jest Organizator Konkursu. Z Administratorem może się Pani/Pan skontaktować się poprzez adres e‑mail: przedszkole57@poczta.onet.pl
- Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych, z którym można się skontaktować w sprawach ochrony i przetwarzania swoich danych osobowych pod adresem e-mail: kpiela@dbfopld.waw.pl
- Cele i podstawy prawne przetwarzania danych osobowych
Administrator będzie przetwarzał dane osobowe Pani/Pana dziecka w celach związanych z przeprowadzeniem Konkursu na podstawie wyrażonej przez Panią/Pana zgody.
Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania wyrażonej zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa
na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Cofnięcie zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych i danych osobowych Pani/Pana dziecka w trakcie trwania Konkursu jest równoznaczne z rezygnacją udziału w Konkursie.
- Okres przetwarzania danych osobowych
Pani/Pana dane osobowe i dane osobowe Pani/Pana dziecka będą przetwarzane do czasu zakończenia Konkursu lub wczesniejszego odwołania Pani/Pana zgody.
- Odbiorcy danych osobowych
Pani/Pana dane osobowe i dane osobowe Pani/Pana dziecka w pozostałym zakresie mogą zostać udostępnione innym odbiorcom, jeżeli będzie wynikać to z przepisów prawa.
Pani/Pana dane osobowe i dane osobowe Pani/Pana dziecka będą udostępniane podmiotom przetwarzającym dane w imieniu Administratora, np. strona Przedszkola w serwisie społecznościowym Facebook, strona internetowa Przedszkola, podmioty świadczące usługi informatyczne.
- Prawa osób, których dane dotyczą:
Zgodnie z RODO przysługuje Pani/Panu:
- prawo dostępu do danych osobowych;
- prawo do sprostowania/poprawiania danych osobowych;
- prawo do usunięcia danych osobowych.
Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na niezgodne z prawem przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych i danych osobowych Pani/Pana dziecka.
Zgodnie z art. 21 RODO przysługuje Pani/Panu prawo sprzeciwu, wobec przetwarzania danych osobowych, gdyż podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. a RODO.
- Informacja o wymogu/dobrowolności podania danych osobowych
Podanie Pani/Pana danych osobowych i danych osobowych Pani/Pana dziecka ma charakter dobrowolny, ale jest niezbędne do przeprowadzenia Konkursu.
- Zautomatyzowane podejmowanie decyzji
W oparciu o Pani/Pana dane osobowe i dane osobowe Pani/Pana dziecka, Administrator nie będzie podejmował zautomatyzowanych decyzji, w tym decyzji będących wynikiem profilowania.